Exostózy: Príčiny, príznaky a liečba
Exostózy sú benígne výrastky kostí, ktoré sa môžu vyskytnúť v kostnej časti vonkajšieho uší. Často sa tiež označujú ako pohlavia alebo surferi na uši, pretože sa vyskytujú obzvlášť často u nadšencov vodných športov, ako sú surferi, potápači a plavci. Tieto výrastky kostí sa vyskytujú, keď je ušný kanál vystavený studenej vode po dlhšiu dobu.
Príčiny a pôvod
Presné príčiny exostóz nie sú úplne objasnené, ale predpokladá sa, že studená voda podporuje vývoj týchto kostí. Ak je ušný kanál pravidelne vystavený studenej vode a po dlhšiu dobu, zvyšuje sa tlak na kostné tkanivo, čo môže viesť k zápalu. Osteoblasty, bunky, ktoré sú zodpovedné za rast kostí, sa potom môžu stimulovať za vzniku nového kostného materiálu, čo nakoniec vedie k exostóze.
Príznaky
Vo väčšine prípadov zostávajú exostózy bez povšimnutia, až kým sa objavia počas vyšetrenia lekárom. Pokiaľ uší kanál nie je úplne zarastený, nespôsobujú žiadne príznaky. Ak je však ušný kanál čiastočne blokovaný, môže byť ťažšie odstrániť vodu alebo ušný vosk z ucha, čo môže viesť k zápalu. To môže viesť k bolesti a svrbeniu v uchu, ako aj k poškodeniu sluchu.
Diagnostika
Doktor uší a krku (lekár ENT) môže diagnostikovať exostózy. Otoskopiu alebo zrkadlenie uší sa vykonáva na kontrolu stavu ušného kanála. V otoskopii sa na vyšetrenie ušného kanála a ušného bubienka používa zariadenie nazývané Otoskop. Zobrazenie sa zúženia ušného kanála alebo prítomnosti exostóz je viditeľné.
Liečba
Ak exostózy nespôsobujú príznaky alebo nespôsobujú iba menšie príznaky, nie je potrebná žiadna liečba. Ak sa však vyskytnú príznaky, ako je bolesť alebo poškodenie sluchu, môže byť potrebný chirurgický zákrok na odstránenie exostóz. Počas operácie sa rast kostí odstráni, aby sa znova otvoril uší kanál. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii a zvyčajne je to jednoduchý zásah.
Prevencia
Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť exostózam v ušnom kanáli, je prevencia. Vodní športovci a ľudia, ktorí často plávajú alebo sa ponoria v studenej vode, by mali nosiť ochranu sluchu na ochranu zvukového kanála pred dlhodobým poškodením spôsobeným studenou vodou. Vhodné konzervačné látky sú uši, dôstojníci na ochranu uší alebo špeciálne neoprénové čiapky, ktoré pokrývajú uší kanál.
Je tiež dôležité pravidelne čistiť uší kanál, aby sa predišlo zbierkám zárobkov, ktoré môžu blokovať uší kanál a viesť k zápalu. Niektoré domáce prostriedky, ako napríklad kvapkanie oleja do ušného kanála, môžu pomôcť vyriešiť uší vosk a uľahčiť ho odstránenie. Je však dôležité nevložiť do ušného kanála žiadne ostré predmety alebo bavlnené tampóny, pretože to môže porušiť uší kanál a viesť k infekciám.
fazit
Exostózy v ušnom kanáli sú bežnou komplikáciou vo vodných športových nadšencoch a ľuďoch, ktorí často plávajú alebo sa ponoria v studenej vode. Tieto výrastky kostí sú zvyčajne benígne, ale niekedy spôsobujú komplikácie, ako sú opakujúce sa infekcie, bolesť a strata sluchu. Operatívne odstránenie exostóz je zvyčajne potrebné, aby sa predišlo komplikáciám. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť exostózam v ušnom kanáli, je prevencia pomocou ochrany sluchu a pravidelného čistenia ušného kanála.